psycholog leczący lunatykującego mężczyznę
Zdrowie

Czy lunatykowanie to choroba psychiczna?

Ludzka psychika jest nieodgadniona. Jest jeszcze wiele zagadnień, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną w pełni wyjaśnione. Co raz częściej spotykamy się w telewizji, radiu i innych mediach ze zjawiskiem lunatykowania.

Czym jest lunatykowanie?

Lunatykowanie, w języku medycznym określane mianem somnambulizmu bądź sennowłóctwa, jest rodzajem zaburzania snu. Trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie czy lunatykowanie to choroba psychiczna? Wielu z nas ma mylne wyobrażenie dotyczące tego zjawiska. Nie jest to tylko, jak powszechnie się przyjęło, chodzenie we śnie, jest to raczej pewnego rodzaju zaburzenie snu, w którym człowiek wykonuje określoną aktywność ruchową. Co najciekawsze nie odzyskuje on świadomości, czynności które wykonuje mają charakter automatyczny. Ma otwarte oczy i zachowuje pewien powierzchowny kontakt. Najczęściej zaburzenie to ogranicza się do siadania na łóżku, bądź wykonywania jakichś prostych, codziennych czynności.

U kogo najczęściej pojawia się lunatykowanie?

Somnambulizm może występować częściej u dzieci niż dorosłych, co ma związek z ich nie dojrzałą, nie w pełni jeszcze ukształtowaną psychiką. U dorosłych może to mieć związek z nieregularnym sypianiem i stresującym trybem życia. Lunatykowanie może mieć również podłoże genetyczne. Somnambulizm występuje jedynie w fazie snu głębokiego, który w największej ilości występuje u dzieci. U osób starszych można zaobserwować zmniejszanie się z wiekiem głębokości snu, przez co stosunkowo rzadko można zauważyć u nich objawy somnambulizmu. Jeśli zauważyłeś u swoich bliskich objawy tego zaburzenia, nie powinieneś zwlekać i jak najszybciej udać się do specjalisty.

Udaj się po diagnozę do psychologa

W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się psycholog, ewentualnie psychiatra. Udzieli on fachowej pomocy i porad, które z pewnością ułatwią życie lunatyka i jego bliskich. W takich sytuacjach niezbędna jest dobra diagnoza postawiona przez specjalistę psychologa. O zaletach i pułapkach diagnozy klinicznej powstało wiele artykułów, w których można przeczytać o niezwykle istotnym znaczeniu przy diagnozowaniu również takich przypadków jak lunatykowanie. Przy leczeniu somnambulizmu bardzo ważne jest zabezpieczenie pacjenta przed ewentualnymi urazami, których może doznać podczas swojej aktywności. Warto zamknąć i zasłonić okna, zabezpieczyć drzwi. Na podłodze nie powinny się znajdować niebezpieczne przedmioty oraz inne rzeczy, o które pacjent mógłby się potknąć i w konsekwencji doznać urazu. Dodatkowo ważne jest by pacjent częściej sypiał, zaleca się krótkie drzemki w ciągu dnia, dzięki którym zmniejszy się głębokość snu. Należy uspokoić pacjenta, a także jego bliskich. Niepotrzebny stres negatywnie wpływa na sen, co może mieć katastrofalne skutki, których nie zna nawet współczesna nauka. Leki stosuje się stosunkowo rzadko, tylko przy bardzo poważnych przypadkach zaburzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *