kobieta na sesji u psychologa
Zdrowie

Czy warto iść do psychologa?

Mało kto zdaje sobie sprawę w dzisiejszych czasach jak ważny może się okazać kontakt z psychologiem (choćby jedynie w celach profilaktyki). Wielu ludzi jednak obawia się wizyt u niego, boją się o to, co sobie pomyślą inni, jest to dla nich krępujące i często udają, że wszystko jest dobrze. Niestety panuje przeświadczenie, że do tego specjalisty udają się osoby, które mają problemy psychiczne, są uznawane powszechnie za „wariatów”. Mocno mija się to z prawdą, ponieważ psycholog pomaga w problemach typowych dla całego społeczeństwa.

Jak sobie poradzić z pierwszą wizytą u psychologa?

Wizyta u psychologa jest bardzo często nową sytuacją, która wywołuje lawinę pytań. „Jak będzie wyglądała pierwsza wizyta? Co się wtedy mówi? Jak się do tego przygotować? Czy nie wyśmieje moich lęków? Czy warto iść do psychologa?” i wiele innych.

Podczas szykowania się na wizytę, należy pamiętać, że psycholog pracuje dla klienta i na jego zlecenie. Jest zobowiązany do tajemnicy, więc nie może powiedzieć nikomu o problemach pacjenta. Będzie starał się pomóc ze wszystkich swoich sił. Jest przyzwyczajony do słuchania o problemach, więc nie ma obawy, że go zdziwią, zbulwersują, czy wydadzą mu się za błahe. Nie ma zbyt małych problemów, jeśli jakaś sprawa powoduje niepokój, to potrzeba się tym zająć. To nie wielkość problemu decyduje czy wizyta jest konieczna, ale samopoczucie pacjenta.

Psycholog przy pierwszym spotkaniu nie oczekuje konkretnych zachowań. Jest ona zazwyczaj zwykłą konsultacją. Służy temu, by poznać sprawę, osobę i ustalić, w jaki sposób można sobie z tym poradzić. Jak mówi nam wrocławski psycholog Grzegorz Kurowski:

Psycholog wysłucha problemu, który sprowadził klienta, ale także też będzie zdawał pytania. Zapyta między innymi o oczekiwania względem niego, o to czego się spodziewa po terapii i co chce się dzięki niej osiągnąć. Pytania owe służą temu, by jak najlepiej dobrać formę pomocy do klienta i problemu. Często są to także pytania bardziej osobiste, o sytuację rodzinną, zdrowie, relacje, pracę itp. Najczęściej na jednym spotkaniu się nie skończy.

Należy zadawać pytanie, kiedy się czuje, że coś się nie podoba, gdy ma się wątpliwości itd. Trzeba mieć na uwadze, że psycholog nie jest jasnowidzem. To co wie, to wiedza, którą zdobył poprzez wypowiedź klienta. To prawda, że może się domyślać bardzo wielu rzeczy (niektórzy nawet mówią, że wprost czytają w myślach), jednak nie ma co do nich pewności. Im bardziej pacjent się otworzy, tym bardziej będzie mógł doradzić. Wiadomą sprawą jest, że nikt z racji zawodu, nie może sobie rościć prawa do tego, by ufać mu bezgranicznie. Jak wiadomo, na zaufanie trzeba zapracować, należy więc dać czas i sobie i jemu.

Pierwsza wizyta u psychologa wiąże się z doświadczeniem różnych emocji

Po pierwszym spotkaniu można doświadczyć przeróżnych emocji: smutek, niepokój, radość, nadzieję, ciekawość. Jest to spowodowane tym, że rozmawia się o sprawach, które są szczególnie ważne dla danej osoby. Często po spotkaniu pacjenci doświadczają odczucia, że coś bardzo ważnego nie zostało poruszone. Może być to prawdą, ponieważ niemożliwym jest powiedzenie wszystkiego w ciągu jednego spotkania. Nie jest dobrze również go przedłużać, więc zazwyczaj wtedy umawia się na następną wizytę. Do tego czasu wszystko powinno „ułożyć się w głowie” i na kolejnej sesji zająć się już tylko najważniejszymi sprawami. Ponadto, gdy powie się obcej osobie za dużo szczegółów o sobie od razu, można potem odczuwać dyskomfort i czuć się niezręcznie. Dlatego trzeba pracować systematycznie i „w swoim tempie”.

Co leczy dobry psycholog?

Psycholog leczy problemy, z jakimi przychodzą do niego pacjenci. Mogą przybrać rozmaitą formę, a dobry specjalista powinien poradzić sobie z każdą z nich. Może to być depresja, stany lękowe, ale także kłopoty z zasypianiem czy nadmiernym stresem. Wielu doświadczonych psychologów potrafi szybko zdobyć zaufanie pacjenta i umie podczas rozmowy wyciągnąć z niego informacje o zdarzeniach i odczuciach, o których nie zawsze chce mówić.

Jaki jest koszt wizyty u psychologa?

Koszt wizyty u psychologa waha się zazwyczaj w okolicach od 60 zł (obejmuje na przykład promocję dla studentów) do 150 zł za 50/55 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *