Kierowca w samochodzie zastępczym z oc
Motoryzacja

Miałeś wypadek? Walcz o Auto zastępcze z oc sprawcy!

Dla osoby mobilnej, która nie wyobraża sobie życia bez samochodu nawet drobna stłuczka może być katastrofą. Auto będzie bowiem trzeba oddać do warsztatu samochodowego. Kierowca pozostanie więc bez środka transportu. Zawsze pozostaje komunikacja publiczna. Nie dociera ona jednak wszędzie, nie zawsze jest ona też punktualna. Na ten problem jest wyjście. Wyjściem tym jest samochód auto zastępcze z oc sprawcy wypadku.

Pamiętajmy o tym, że jeśli mieliśmy wypadek samochodowy to musimy ubiegać się o przysługujące z tytułu ubezpieczenia oc sprawcy auto zastępcze i to w całości za darmo! Mieliśmy stłuczkę i przez nią nasze auto wylądowało w warsztacie a my nie mamy czym dotrzeć do pracy? Wystąpmy do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupioną polisę miał sprawca wypadku o zwrot kosztów poniesionych na wynajem auta.

Czy możesz używać auto zastępcze do celów prywatnych?

Jeszcze do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe kwestionowały zasadność wypłaty odszkodowania osobom, które auto użytkowały do celów prywatnych. Takie postępowanie jest niezgodne z powszechną praktyką o czym dobitnie świadczy wyrok wydany przez Sąd Najwyższy w 2011 roku. Na drodze sadowej nie możemy ubiegać się o pieniądze a następnie dokonać za nie wynajmu auta. Według litery polskiego prawa utrata pojazdu, a raczej możliwości z niego korzystania nie stanowi szkody majątkowej. Za szkodę możemy uznać sam najem. Poszkodowany jest bowiem zmuszony to wydawania pieniędzy na wynajem auta. To jednak również powinno być udowodnione przed sadem. Auto musi być wynajmowane tylko wtedy gdy są ku temu odpowiednie przesłanki, gdy ma to swoje celowe i ekonomiczne uzasadnienie. Oznacza przede wszystkim to tyle, że nie można wynająć samochodu zastępczego o standardzie wyższym niż auto uszkodzone. Każde miasto, nawet i Warszawa rządzi się takimi samymi prawami i wszędzie są takie same zasady.

samochody zastępcze z oc - JW Group Warszawa
Firma JW Group

Jeszcze do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe odrzucały wnioski o pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego wskazując na sieć połączeń publicznych. Według wyroku Sądu Najwyższego nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeśli kierowca na skutek wypadku musiał oddać auto do warsztatu ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów z tytułu OC sprawcy na wynajem auta zastępczego.

Samochody zastępcze z OC sprawcy można wykorzystywać do celów prywatnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie powinny też wymagać tego by kierowca udowadniał, że uszkodzone auto jest mu niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Lepiej też wybierać takie wypożyczalnie, które oferują wynajem po rynkowych cenach. Zbyt wysokie ceny wynajmu mogą być kwestionowane przez ubezpieczyciela. To sprawi, że na wypłatę odszkodowania może nam przyjść jeszcze dłużej czekać.

Jeśli zdecydujemy się na usługi droższej wypożyczalni ubezpieczyciel może nam zarzucić działanie w złej wierze a zasadność poniesionych kosztów uzna za bezzasadne. Jak widać więc samochód zastępczy z oc  jest jak najbardziej w zasięgu ręki. Ubezpieczyciel nie może podważać tego czy auto będzie nam potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej czy też nie.

Jeśli auto jest nam potrzebne do wykonywania pracy to mamy jak najbardziej prawo wypożyczyć je z wypożyczalni. W następnej kolejności przed sądem możemy dochodzić zwrotu kosztów poniesionych na wynajem auta. Wypożyczając auto o takim samym standardzie jak pojazd uszkodzony o wypłatę odszkodowania nie będziemy musieli się martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *