9
Motoryzacja

W jaki sposób możliwe jest wyłudzenie odszkodowania z oc?

Oszustwa ubezpieczeniowe to coraz powszechniejszy problem. Coraz więcej osób decyduje się na ryzyko, tak aby zarobić jak najwięcej pieniędzy. Według prawa ubezpieczenie nie jest przepustką do zysków. Niestety, ludzie kombinują tak, aby zgarnąć jak najwięcej dla siebie. W jaki sposób możliwe jest wyłudzenie odszkodowania OC?

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem jest zgłaszanie do ubezpieczyciela zdarzenia, które nigdy nie miało miejsca. Fikcyjna kolizja wymaga współpracy z właścicielem drugiego pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że szkoda komunikacyjna jest dokładnie weryfikowana przez ubezpieczyciela. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmowa się nie uda, jednak bardzo często firmy ubezpieczeniowe nie wykrywają intencji ‚poszkodowanych’.

Drugim, dobrze znanym wszystkim sposobem jest jazda na tzw. stłuczkę i wyłudzenie odszkodowania z oc sprawcy. Taka osoba posiada zazwyczaj uszkodzony pojazd, jednak nie ma zamiaru pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni. Jeżdżąc po zatłoczonym mieście, gdzie uwaga i czujność rozpraszana jest przez wiele czynników, istnieje duża szansa na znalezienie ofiary. Sprowokowana stłuczka ma na celu wyłudzenie pieniędzy z OC sprawcy. Oszust naprawi więc swój samochód całkowicie za darmo.

Trzecią metodą jest upozorowanie kradzieży. Ten sposób jest najczęściej wybierany przez osoby, które są w posiadaniu droższych samochodów. Po ubezpieczeniu auta jest ono ukrywane lub nawet rozbierana na części. Najczęściej taka akcja wymaga współpracy kilku osób. Współcześnie, na drodze do sukcesu stają najnowsze technologie. Pozwalają one namierzyć pojazd przez służby policyjne. Kolejnym, często stosowanym sposobem jest fałszowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń. W sytuacji, gdy w kolizji uczestniczyły pojazdy o skrajnie różnych wartościach, jako sprawcę podaje się kierowcę droższego samochodu. Nawet świadkowie zdarzenia są namawiani, aby potwierdzili nieprawdziwą wersję wydarzeń.

Następną metodą wyłudzenia odszkodowania jest zawyżenie szkody. Właściciel pojazdu specjalnie uszkadza elementy swojego pojazdu, takie jak np. błotnik, czy też lusterka. Dopisują także wcześniej powstałe usterki i liczę, że ubezpieczyciel nie będzie mógł zweryfikować, kiedy na prawdę doszło do uszkodzenia. Karalność za wyłudzanie odszkodowań jest bardzo wysoka. Z roku na rok, coraz więcej oszust zostaje wykryta. Kara więzienia za wyłudzenie odszkodowania to również fakt. W zależności od sprawy, oszust może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 8 lat. Dodatkowo, oszustwo może wiązać się z nakazem zapłaty wysokiej grzywny. Zazwyczaj traci się o wiele więcej niż można zyskać.

Wyłudzenie odszkodowania OC to gra nie warta świeczki. Aktualne wykrywalność jest na tyle duże, że szansa na sukces jest minimalna. Łatwe i szybkie pieniądze kuszą nieuczciwych kierowców, jednak nie zdają sobie oni sprawy, jakie konsekwencje niesie za sobą fałszowanie zdarzeń. Dodatkowo, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jakie sztuczki stosują oszuści. Zarówno policja, jak i ubezpieczyciel, doskonale radzą sobie z ich weryfikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *